Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią,  dnia 21.05 br. rozpoczęły  się VIII Łódzkie Senioralia. Impreza na przestrzeni lat zdobyła uznanie i miano sztandarowego łódzkiego wydarzenia . Inauguracyjne otwarcie nastąpiło na scenie ustawionej w Pasażu Szilera, na której mogliśmy podziwiać  atrakcyjne występy amatorskich zespołów senioralnych nie tylko z łódzkich ośrodków kultury. Były to  pokazy zarówno wokalne, taneczne jak i recytatorskie. Tradycyjnie na ul. Piotrkowskiej w pobliżu sceny ustawiono 30 namiotów w których przygotowano wiele atrakcji: badania, porady, wykonywanie makijażu i fryzur, warsztaty rękodzieła, zajęcia sportowe z instruktorami, porady specjalistów, badania profilaktyczne - w tym w osteobusie.

Okładanie się hejtami
Kwintesencją demokracji
Czyżby miłość już za nami
Siłą dochodzimy racji

 

Moja koleżanka, choć z walką o polskość miała do czynienia od kołyski i sama narażała się kilkukrotnie w czasach słusznie minionych, niedawno powiedziała mi, że przestała już interesować się polityką. Wszystkie partie są skłócone, trudno zrozumieć, o co im chodzi i jaką mają wizję dla Polski. Tak się w tym wszystkim pogubiła i zmęczyła, że przestała słuchać jakichkolwiek ... 

 

Przedstawiamy ważne, a nieopublikowane materiały, z powodu zawieszenia emisji czasopisma.

Piotrkowska przed pandemią

Pierwszy po długiej przerwie numer naszego czasopisma

Przed II Wojną Światową Polska tworzyła lekką armię manewrową, aby walczyć na bagnach poleskich ze Związkiem Radzieckim, a atak

29 lutego 2020 r. w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 "Sopocka" w Lodzi obyła się kolejna, dwunasta już Gala Fundacji Kocia Mama - "KotoMania magiczan". Patronem honorowym był Krzysztof Kwiatkowski, senator RP. Wystąpiły: Zespół dziecięcy "APSIK", Oliwer Woźniak - uczestnik programu The Voice Kids 2, "czarne pantery dance", Zespół YOŁ YOŁ Seniorzy oraz Integracyjny Zespół Taneczny GO! POMOST. Zorganizowano też wystawę prac dzieci z ICZMP W Łodzi.

Jeździmy poznawać obce kraje i wielkie, historyczne miasta, a wokół nas możemy znaleźć wiele ciekawych miejsc, pełnych naszej historii zachowanej w małomiasteczkowej i wiejskiej architekturze. Np. wystarczy przejść wzdłuż Neru od Poddębic przez Dąbie do ujścia Neru i wrócić wzdłuż Warty do Uniejowa.

Przywiązanie do swojego miasta łączy się z pamiętaniem o jego historii i jego najważniejszych mieszkańcach. Przypominamy jednego z nich, który miał wielki wpływ na rozwój miasta, zwłaszcza w dziedzinie kultury.

Lato to piękny kwartał roku, z którego skwapliwie korzystamy. Większość z nas w tym okresie bierze urlopy. Nie tylko ci, którzy mają dzieci chodzące do szkoły. Można jechać nad morze, coraz częściej polskie, albo chodzić po górach. Coraz więcej osób zmęczonych życiem w murach miasta, zaczyna też doceniać piękno przyrody w najbliższej okolicy.

Przodkami świni domowej są dziki śródziemnomorskie, azjatyckie i europejskie. Początkowo były to zwierzęta łowne, ale wraz z rozwojem rolnictwa zaczęto je udomawiać, zmieniając ich wygląd i charakterystykę. Dzisiejsze rasy trzody chlewnej są bardzo zróżnicowane i w małym stopniu przypominają pokrojem swoich pierwotnych przodków. W Europie dominują świnie mięsne, w Azji "smalcowe" (łatwo ulegają zapasaniu się, głównie dzięki odkładaniu tłuszczu międzymięśniowego).